sobota, 22 sierpnia 2009

Przeszłość kształtuje przyszłość

Czy będzie ważne za lat kilka lub kilkanaście to, co robimy ze swoimi pieniędzmi dzisiaj? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista i każdy ją zna mimo tego, że życie jest jednak dużym znakiem zapytania i nie do końca da się wszystko przewidzieć. Ważne jest jednak to, w jaki sposób gospodarujemy swoim kapitałem – niekoniecznie trzeba zarabiać dużo, aby stać się bogatym lub zasobnym finansowo. Faktem jest również i to, że po to gromadzimy środki finansowe już teraz, abyśmy mogli wydawać je w przyszłości, gdy przejdziemy już w stan spoczynku zawodowego, czyli na emeryturze.
Zgromadzone bogactwo to nagroda za pracowitość, konsekwencja wszystkich działań, które doprowadziły do osiągnięcia określonego pułapu finansowego. To logiczna konsekwencja uporu, determinacji, czasu, a także właściwych decyzji i rekompensata wszystkich wysiłków.
Tu i teraz będzie miało swoje tam i kiedyś, przeszłość i teraźniejszość wpłynie na to, co będzie miało miejsce w przyszłości. Dziś kształtuje jutro, akcja rodzi reakcję, a motywacja wywołuje skutek.
Ci, którzy patrzą w przyszłość z nadzieją i działają w jej kierunku z konsekwencją i determinacją, planują sobie los godny przeżycia.
Każda – nawet najmniejsza – suma pieniędzy odłożona (zainwestowana we właściwy sposób) dzisiaj, przyniesie wymierny efekt w przyszłości. Wiadomo, że oszczędzanie jest rzeczą subtelną. Pod koniec dnia, tygodnia czy miesiąca rezultaty nie są tak bardzo widoczne. Po pięciu latach zaczyna się widzieć różnicę, a po dziesięciu czy dwudziestu jest ona znacząca.
Nie miejmy również do siebie żalu, że po osiągnięciu czterdziestu, pięćdziesięciu lat nie jesteśmy niezależni finansowo. Nie oznacza to, że powinniśmy żyć w innym kraju czy w innym mieście, ani że urodziliśmy się w złej epoce lub że powinniśmy byli być kimś innym. Oznacza to tylko po prostu, że popełniliśmy błąd i nie umieliśmy w odpowiedni sposób gospodarować własnym budżetem.
Tylko od nas zależy nasza przyszłość finansowa, którą tworzymy tak naprawdę już dziś.
Jeśli jeszcze nie zacząłeś odkładać na swoją emeryturę dodatkowych pieniędzy, to zacznij już dziś.
Warto mieć marzenia i cele, a także bezwzględnie do nich dążyć i ciężko pracować, aby je osiągnąć, bo przy odrobinie szczęścia może się udać. I choć szczęście nie zawsze pomaga, a marzenia nie zawsze się spełniają, to i tak warto próbować. Zawsze.

1 komentarz:

  1. hmm... ciekawie to zakończyłeś. nie wiem czy warto - zastanawiam się.

    OdpowiedzUsuń