piątek, 28 sierpnia 2009

Świat przefiltrowany

Każdy stara się być najlepszy i najefektywniej lokować swoje środki finansowe, niezależnie od tego, ile by ich nie było (zawsze nie tyle, ile byśmy chcieli, czyli wciąż za mało).
Wszyscy wokół Ciebie mogą w życiu inwestycyjnym stosować te same dobre zasady, co Ty, a mimo wszystko coś jest nie tak. Pytanie, na które można sobie spróbować odpowiedzieć brzmi: co innego niż wszyscy mogę zrobić, by poprawić swoje wyniki?
Nie ma potrzeby drastycznie zmieniać swojego portfela inwestycyjnego i diametralnie przekształcać sposób działania. Inwestycje wymagają czasu, aby przyniosły zyski. Jeśli jakaś metoda się sprawdza w danym przypadku, niech trwa dalej. Jednak analizujmy nasze działania, poszukując drobnych usprawnień, które pozwoliłyby naszym pieniądzom pracować ciężej i wydajniej, a tym samym poprawić wynik finansowy.
Opuść to, co nieważne. Pomyśl, co możesz zyskać, odpuszczając sobie inwestycje nie rokujące zadawalających wyników. W swoim portfelu nie musisz posiadać wszystkich produktów inwestycyjnych, które są dostępne na rynku – wystarczy skoncentrować swoje środki na trzech lub czterech i poświęcić im pełną uwagę.
Przeanalizuj strukturę swoich zasobów finansowych i zastanów się, czy wszystko, co robisz, prowadzi do osiągnięcia Twoich celów. Ogranicz liczbę swoich celów i skup się na rzeczach dla Ciebie najważniejszych.
Naucz się przyjmować ciosy, bo nie wszystkie inwestycje przyniosą oczekiwane zyski, a część z nich może nawet uszczuplić portfel. Strata zawsze boli. Dlatego ważne jest nie tylko to, czy, ale jak uporamy się z własnym kryzysem. Efekty przyjdą same.
Dodatkowo jesteśmy codziennie atakuje nas powódź informacji. W naszej głowie powstaje śmietnik, złożony ze strzępów wiadomości z Internetu i mediów. Na ogół nie mamy czasu na dokładne przeanalizowanie pod względem ważności każdej docierającej do nas informacji. Robienie wielu rzeczy na raz i ich dokładna analiza znacznie zakłóca proces wyboru i wykorzystania we właściwy sposób informacji, które są dla nas istotne. Zainteresowanie jakąś konkretną dziedziną – a na pewno świat finansów i inwestycji jest czymś takim – sprawia, że w naturalny sposób odfiltrowujemy nieistotne informacje, a wychwytujemy i wykorzystujemy te, które są związane z naszą pasją.
We współczesnym świecie nie można być specjalistą od wszystkiego – lepiej zgłębiać jedno, ale dokładnie, a tym bardziej, że efekty naszej wiedzy i jej wykorzystanie zaowocuje w przyszłości właściwym zyskiem finansowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz