poniedziałek, 23 listopada 2009

Prosty plan

Dokładna analiza budżetu domowego stanowi podstawę generowania dodatkowych oszczędności.
Warunkiem skutecznego gromadzenia oszczędności jest wypracowanie właściwych nawyków finansowych. Aby pomnażać majątek, trzeba systematycznie oszczędzać i inwestować, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy budżet domowy wykazuje nadwyżkę. Gromadzenie oszczędności wymaga wprowadzenia dyscypliny finansowej, czyli porządku w domowych finansach przez wnikliwą analizę wydatków oraz ograniczenie ich wysokości (niektóre wydatki są zbędne, inne można zmniejszyć lub stosować produkty tańsze, co nie znaczy, że gorsze). Na budżet domowy należy patrzeć globalnie – w skali miesiąca, kwartału, roku czy kilku lat. Nic nie przyjdzie natychmiast i łatwo – może niektóre decyzje będą wymagały drastycznych posunięć, ale pozytywne efekty po ich zastosowaniu przyjdą same. Jeśli prześledzi się bilans domowy, na pewno będą w nim pewne stałe elementy, których koszty można zminimalizować przez zmienienie tylko swoich przyzwyczajeń i postrzegania rzeczy i zachowań w innej perspektywie. Najważniejsze jest jednak odpowiedzenie sobie na pytanie: co zyskam (lub stracę), jeśli wprowadzę dane rozwiązanie? Być może nie będzie to aż tak bardzo odczuwalne dla mnie, a korzyści mogą być wymierne.
Zdolność do systematycznego odkładania nawet niewielkich kwot pieniędzy to bardzo cenny nawyk. Zgromadzone oszczędności zwiększają poczucie stabilności finansowej. Oszczędzanie nie musi istotnie obciążać domowego budżetu. Wystarczy regularnie odkładać 5-10% miesięcznych dochodów.
Wypracowane nadwyżki inwestuj długoterminowo. Dobór konkretnych form inwestowania zależy od indywidualnych preferencji osoby inwestującej.

_____

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz