sobota, 5 grudnia 2009

Racjonalizacja finansów domowych

Tylko rozsądne podejście do finansów i dokładna analiza domowego budżetu może poprawić w znacznym stopniu sytuację naszego portfela. Nie jest ważne, ile mamy pieniędzy, ale w jaki sposób nimi gospodarujemy. Niekiedy najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze, a domowy budżet nie jest niczym skomplikowanym i każdy jest nad nim panować. Wystarczy tylko systematycznie kontrolować wydatki, planować zakupy i regularnie oszczędzać.
Środkiem do osiągnięcia celów, które sobie stawiamy, jest oszczędzanie. By zaspokoić nasze chwilowe potrzeby, nie jest konieczne zaciąganie kolejnego kredytu. Lepiej oszczędzać niż się zadłużać. Odkładanie przynajmniej 10% (lub oczywiście więcej) swoich dochodów to dobry początek poprawy domowego portfela.
Kolejnym krok stanowi racjonalne wydawanie pieniędzy. Dostosuj poziom życia do aktualnej sytuacji finansowej i postaraj się rezygnować z wydatków, bez których możesz się obejść.
Jeśli musisz się już zadłużać, rób to z umiarem i rozsądkiem. W obecnej chwili nie jest trudno wziąć kredyt – ważne jest jego regularne, terminowe spłacanie. Nie jest też sztuką mieć kilku kredytów – to raczej oznaka działania pod wpływem impulsu, za który będzie trzeba płacić kilka lat. A jeśli suma rat kredytowych mieści się w granicach 60-80% średnich miesięcznych dochodów, to sygnał, że zadłużyłeś się nadmiernie i może się to skończyć wpadnięciem w pułapkę kredytową.
To samo dotyczy korzystania z produktów inwestycyjnych. Impuls nie jest dobrym wyznacznikiem. Nim podejmiesz ostateczną decyzję, najpierw porównaj oferty. Nie korzystaj również z rozwiązań finansowych, których działania nie rozumiesz lub do końca nie jesteś przekonany.
Często nasze decyzje finansowe podejmowane są nieracjonalnie, za dużo wydajemy, za mało oszczędzamy i popadamy w pętle zadłużenia, bo najważniejsze jest zaspokajanie rosnących potrzeb konsumpcyjnych. Może warto zastanowić się przed kolejnym ratalnym zakupem niepotrzebnej rzeczy, co jest dla nas ważne?

_____

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz