poniedziałek, 14 grudnia 2009

Wartość firmy to ludzie

Współczesna ekonomia nie ogranicza się tylko do wartości materialnych. Nie ogranicza się jedynie do pieniędzy, choć z bardzo dużym prawdopodobieństwem można wycenić każdy składnik bilansu. Ale są również cele trudne do realizacji i wyceny, prawdopodobnie najważniejsze dla całego przedsiębiorstwa. Ludzie stanowią prawdziwy fundament każdego przedsiębiorstwa, każdego przedsięwzięcia, każdego celu. Tylko zapewnienie firmie wykwalifikowanych, zaangażowanych i oddanych pracowników, dokładnie takich, jakich potrzebuje, jest jedynym sposobem, dzięki któremu organizacja będzie mogła osiągnąć swoje cele.
Dużo mówi się o tym, że obecnie ogromną uwagę zwraca się na zarządzanie kapitałem ludzkim. I – przynajmniej teoretycznie – traktuje się ludzi jako wartość firmy, a nie tylko koszty i kolejny czynnik w równaniach produkcji – bo niekiedy odnoszę zupełnie inne wrażenie.
Biznesowy sukces firmy ostatecznie zależy od jakości jej kapitału ludzkiego. I o tym nigdy nie powinno się zapominać.
Organizacja jest tak dobra w swojej działalności, jak ludzie, którzy w niej pracują. Zmotywowani, kompetentni pracownicy to bardzo istotny element przewagi konkurencyjnej. Istotne znaczenie ma w tym wszystkim kultura organizacyjna, czyli sposób, w jaki pracownicy odnoszą się do siebie, swojej pracy, a także świata zewnętrznego. To są symbole firmy, rytuały (pisane lub niepisane), a co najważniejsze wartości, których przestrzegania wymaga się od wszystkich pracowników. To swoisty dekalog firmy…
A jaka jest prawda o prawie każdej firmie? Można by powiedzieć, że jej „możliwości są bardziej przerażające niż rzeczywistość” (Søren Kierkegaard).

_____

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz