niedziela, 2 stycznia 2011

Potrzebujesz mniej

To niesamowite, co kultura konsumpcyjna zrobiła nam, ludziom: zostaliśmy ukształtowani, aby wierzyć, że luksus to konieczność i potrzebujemy rzeczy, które tak naprawdę nie są nam do niczego przydatne. Rynek stwarza całą masę potrzeb i produktów do ich zaspakajania, o których konsumenci nigdy w świecie by nie marzyli.
I co dzieje się z nimi później? Stajemy się ich nabywcami i użytkownikami; zajmują one naszą przestrzeń życiową, a ta coraz bardziej się kurczy. Wystarczy rozejrzeć się po swoim domu. Czy wszystko, co nas otacza, jest nam naprawdę niezbędne do życia i poprawnego funkcjonowania?
Na świecie żyje bardzo wiele osób, które nie mają praktycznie niczego, a mimo to są szczęśliwe – są zadowoleni z czystej wody, schronienia, jedzenia. Nie dla nich najnowsze komputery, ogromne telewizory z krystalicznie czystym obrazem, pluszowe kanapy, telefony z dotykowym ekranem, szafy przepełnione butami i odzieżą.
Należy pamiętać, że nie tak dawno temu, nasi dziadkowie i pradziadkowie żyli w otoczeniu znacznie mniej przepełnionym, a mimo to komfortowo i szczęśliwie. Większość ludzi posiadało bardzo mało, a luksusem było posiadanie radia. Nie tak dawno temu ludzie żyli bez telewizorów, samochodów, kuchenek mikrofalowych, komputerów, konsol do gier wideo, zmywarek i tym podobnych urządzeń. Dodać też trzeba, że centra handlowe nie istniały.
Konsumpcji nie da się do końca zlikwidować, ale można ją świadomie ograniczyć. W dużym uproszczeniu to, czego potrzebujemy, to bardzo niewiele: kilka kompletów ubrań, buty, przybory toaletowe, jedzenie, dach nad głową.
Najlepiej pozbyć się wszystkiego poza tym, co absolutnie niezbędne. Wyposażenie domu w minimalną liczbę mebli jest wystarczające by zaspokoić podstawowe potrzeby (spanie, czytanie, jedzenie). Chodzi o walory użytkowe – prostota, funkcjonalność, estetyka, wykorzystanie materiałów w sposób minimalistyczny.
Moda nie zmienia się radykalnie, trendy pojawiają się wolno i bez większych rewolucji, więc nie ma potrzeby cosezonowej eksterminacji zawartości szafy. Warto stawiać na sprawdzone marki, bo wraz z marką kupujesz gwarancję, że produkt jest wykonany z dobrych materiałów, doskonale skrojony i wykończony.
O ile bez telewizora da się wytrzymać (według mnie tylko 1% prezentowanych w nim informacji niesie w sobie wartość), tak komputer podłączony do Internetu jest koniecznością we współczesnym świecie. Internet wyniósł peceta na nowe wyżyny, zarówno w zastosowaniach biznesowych, jak i domowych. Komputer osobisty wkracza w erę cyfrowego stylu życia, napędzaną powstawaniem cyfrowych urządzeń. Prawie wszyscy korzystają z telefonów komórkowych, odtwarzaczy DVD i cyfrowych aparatów fotograficznych. Komputer nie został na uboczu tego nowego stylu, lecz znalazł się w samym jego centrum – stanowi bowiem cyfrowy koncentrator, główną stację dokującą dla wszystkich cyfrowych urządzeń. Gdy podłączyć je do komputera, nabierają nowych możliwości.
Ograniczenie konsumpcyjnego stylu życia to większe oszczędności domowego budżetu, a także więcej czasu na to, co dla nas jest najważniejsze.
Trzymajmy nasze umysły otwarte. Nie przestawajmy się uczyć: smaków, ludzi i miejsc. Jeśli coś robimy, oddajmy się temu całkowicie. Żyjmy jak umiemy najlepiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz