sobota, 2 lipca 2011

Zbyt wcześnie dorośli

Jakkolwiek możemy cenić czas, to jednak nie spędzamy go zbyt wiele wspólnie z rodziną. W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat kontakty rodziców z dziećmi zmalały o 50%. Jesteśmy bardziej wydajni i lepiej zorganizowani, dzięki czemu zwiększamy tempo życia. W rezultacie tego stajemy się bardziej niecierpliwi i ta postawa ustawicznego pośpiechu zmniejsza szacunek dla okresu dzieciństwa i dojrzewania, podczas gdy winniśmy wręcz zachęcać nasze dzieci, by były dziećmi tak długo, jak to tylko możliwe. Jeśli rodzice rozluźnią trochę swój rozkład zajęć, wówczas dzieci będą mogły wyrazić swoje uczucia: zachwytu, ciekawości czy entuzjazmu.
Wszystko powinno mieć swój czas, ale wyraźne cechy, które kiedyś określały różnicę między dzieciństwem a okresem dojrzewania, obecnie są zamazane i gwałtownie zanikają. Dzieci, które powinny się bawić, są zmuszane do radzenia sobie ze sprawami świata dorosłych. Są problemy, z którymi nawet ludzie dorośli radzą sobie z trudem, jakże więc można wymagać od dzieci, by zamiast skakać i biegać, sprostały takim wyzwaniom.
Są rzeczy, które dzieci muszę wiedzieć, żeby funkcjonować w świecie dorosłych, a ojciec i matka mogą tego wszystkiego nauczyć swoje dzieci, jeśli poświęcą im wystarczająco dużo czasu i będą wobec nich stanowczy.
Dzieci trzymane przez rodziców w ryzach najczęściej wyrastają na osoby z poczuciem bezpieczeństwa. Czasami buntują się i narzekają na stosowane zasady, ale rosną szczęśliwsze, bardziej ambitne i lepiej przystosowane do życia.
Jeśli zależy ci na członkach twojej rodziny, to zależy ci również na ich powodzeniu, więc poświęcasz im czas i energię, uczysz ich, jak różne rzeczy należy robić dobrze. Zbytnia pobłażliwość i hojne obdarowywanie swoich dzieci przywilejami i pieniędzmi nie zastąpi prawdziwej więzi i bezpieczeństwa, jakie daje rodzina. Dom powinien być także schronieniem, gdzie można leczyć rany i gdzie ludzie akceptują cię bez względu na to, jaki popełniłeś błąd. Świadomość takiego bezpiecznego miejsca podtrzymuje człowieka na duchu nawet w bardzo wrogim otoczeniu.

Przeczytaj także:
Dążenie do równowagi
Emerytura, rodzina, zdrowie, inwestycje
Cykl rodzinny
Okruchy dnia a bezpieczeństwo finansowe rodziny
_____

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz