czwartek, 16 sierpnia 2012

Człowiek i czas

Wrogiem staje się każdy człowiek i każde zjawisko, które staje nam na drodze, spowalnia nas i sprawia, że nie dostajemy tego, co chcemy i kiedy chcemy. Dziś najmniejsze potknięcie, najdrobniejsze opóźnienie, najdyskretniejszy przejaw opieszałości może wywoływać ataki dzikiej furii u ludzi, którzy są poza tym całkowicie normalni.

Szybkość sprawia, że żyjemy we wściekłych czasach.

Karol Darwin w surowym wezwaniu do działania dał wyraz zachodniej obsesji wyciskania jak najwięcej z każdej chwili: „Człowiek, który trwoni godzinę, nie odkrył sensu życia”.

Konsumeryzm […] stanowi kolejną potężną zachętę do biegu. Już w latach trzydziestych XIX wieku francuski pisarz Alexis de Tocqueville winił instynkt kupowania o podkręcanie tempa życia: „Ten, kto poświęca się wyłącznie pogoni za ziemskim dobrobytem, zawsze będzie się spieszyć, ponieważ ma tylko ograniczony czas, by o niego zabiegać, zdobyć go i się nim cieszyć”. Ta analiza brzmi jeszcze prawdziwiej dziś, kiedy cały świat zmienił się w supermarket, a ludzie są w nim zaledwie klientami. Wabieni i kuszeni na każdym kroku, staramy się skonsumować i przeżyć najwięcej jak się da. Marzą nam się błyskotliwe kariery, ale chcielibyśmy też uczęszczać na warsztaty artystyczne, ćwiczyć na siłowni, czytać gazety i wszystkie książki z listy bestsellerów, jadać z przyjaciółmi w restauracjach, imprezować w klubach, uprawiać sporty, oglądać godzinami telewizję, słuchać muzyki, spędzać czas z rodziną, kupować wszystkie najnowsze gadżety i modne ubrania, chodzić do kina, cieszyć się bliskością naszych partnerów i przeżywać z nimi fantastyczny seks, jeździć na wakacje w odległe miejsca i może nawet zająć się jakimś wartościowym wolontariatem. W konsekwencji rodzi się gryząca rozbieżność między naszymi życiowymi oczekiwaniami a tym, co realistycznie możemy mieć; ta rozbieżność podsyca poczucie, że czasu zawsze jest za mało.

Carl Honore: Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem, Drzewo Babel, Warszawa 2011, s. 20 i n.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz