czwartek, 6 czerwca 2013

Pamięć absolutna

[…] świat, w którym przyszło nam żyć, skłania raczej do zapominania niż do uczenia się i zapamiętywania.

[…] Biada ludziom obdarzonym zbyt dobrą pamięcią: wczorajsze wypróbowane trasy zmieniają się z dnia na dzień w ślepe zaułki, a tradycyjne, kiedyś niezawodne wzory postępowania, zamiast zapewniać sukces, prowadzą do klęski. W takim świecie uczenie się musi polegać na nieustannej pogoni za wciąż wymykającymi się przedmiotami, które w dodatku mają zwyczaj rozpływać się w dłoni, gdy się je wreszcie pochwyci. A ponieważ nagrody za poprawne wykonanie zadania znajdują się każdego dnia gdzie indziej, wszelkie „wzmocnienia”, służące kiedyś potwierdzeniu słuszności naszych decyzji, okazują się teraz mylące i zwodnicze: to pułapki i należy się ich wystrzegać, ponieważ mogą wyrobić w nas nawyki i odruchy, które rychło okażą się bezużyteczne, jeśli nie szkodliwe.

[…] jeśli ślizgasz się po cienkim lodzie, twój ratunek w szybkości. Lepiej pędzić co tchu w płucach, aby nie wystawiać na próbę wytrzymałości kruchego podłoża. W niestabilnym świecie […], w którym formy niemal nigdy nie zachowują swojego kształtu wystarczająco długo, by zakrzepnąć i dowieść, że można na nich polegać, lepiej iść, niż siedzieć, lepiej biec, niż iść, a jeszcze lepiej – surfować. Surfing wygrywa na lekkości i zwinności surfera; dobrze też, jeśli surferzy nie okażą się szczególnie wybredni w doborze fal i gotowi będą w każdej chwili zmienić upodobania. […]

Zygmunt Bauman: 44 listy ze świata płynnej nowoczesności, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011, s. 152-153.

Tematycznie powiązane:
Poskramianie oczekiwań wobec nieograniczonego wyboru: Wybór przestaje oferować możliwości, a zamiast tego narzuca ograniczenia.
Więcej niż wiedza i informacja: Głęboka mądrość opiera się na rozległym repertuarze doświadczeń.
Świat to za małoWiększość innowacji rodzi się, gdy dostrzega się wyjątkową okazję lub zagrożenie na rynku, takie jak wyłonienie się nowego trendu wśród konsumentów, rewolucyjne odkrycie technologiczne, odważne posunięcie konkurenta czy projekt ustawy.
Zarządzanie ryzykiem a strach: Aby osiągnąć naprawdę ambitny cel, trzeba pokonać strach. Trzeba zmienić optykę myślenia i rzetelnie ocenić swoje możliwości. Zmienić swoje emocje z tym związane.
Doświadczenia, które kształtują: Gdy spotykamy się z czymś nowym, działamy na nowym terytorium, uczymy się, jak radzić sobie z czymś niezwykłym i jak nadawać sens rzeczom w stanie dezorientacji.
Przekraczanie granic: Postęp wymaga zamiany instytucjonalnej i odnowy nie tylko produktów i usług, nie tylko organizacji i branż, ale całych połączonych ze sobą systemów.1 komentarz:

 1. Witaj,
  Chciałem Cię ( jako twórcę tego bloga ) oraz Twoich gości zaprosić na portal blogbook.pl, który jest pierwszym w sieci serwisem zbierającym w jednym miejscu blogi i posty.

  Mam nadzieję, że i Twój blog dołączy do tego grona, a Tobie pozwoli zwiększyć rozpoznawalność oraz oglądalność Twoich wpisów.

  Serdecznie zapraszam i wierzę, że już niedługo przeczytam Twoje posty na blogbook.pl.

  Co zyskujesz na dodaniu swojego bloga ?
  1) Twój blog i posty mają więcej linków bezpośrednich, a więc pozycjonowanie google,
  2) wszystkie posty i blogi są otwierane bezpośrednio na stronie domowej, a więc statystyki,
  3) dostęp do szerszego grona czytelników zainteresowanych Twoją kategorią bloga, a czytających akurat inny blog


  Pozdrawiam i pozostaję do dyspozycji w przypadku pytań lub wątpliwości

  Michał Ludczyński ( twórca portalu )

  www.blogbook.pl


  PS.
  Nie musisz dodawać postów na blogbook.pl.
  Dzieje się to automatycznie po dodaniu Twojego bloga na stronę.

  OdpowiedzUsuń